بازی مزه ها با روان ما

۳۱ مرداد ۱۳۹۹
پست شده در جالبه که . . .
۳۱ مرداد ۱۳۹۹ پشتیبان سایت

طبق روانشناسی مزه ها چطور شخصیت آدم باعث می‌شه به بعضی از طعم‌های غذایی بیشتر از مزه‌های دیگه علاقه‌مند بشه؟

دکتر آلن هرش، متخصص مغز و اعصاب و روان‌پزشک بنیاد بویایی و چشایی شیکاگو، تحقیقاتی رو تو زمینه ارتباط بین حس چشایی و ویژگی‌های شخصیتی افراد انجام داده.

اون تو پاسخ به این سؤال میگه: غذاهای انتخابی ما منعکس‌کننده احساسات و رفتارهای درونی ماست.

مثلن اگه شما طرفدار انواع ادویه‌ها و چاشنی‌هایید، شما یک فرد ریسک‌پذیر و طرفدار هیجان و تجربه‌های جدیدید که احتمالن با دیدن فیلم‌های ترسناک یا پرهیجان حال می کنید.

اگه طرفدار تلخی و مزه قهوه و نوشیدنی‌های تلخید می‌شه گفت شما یک فرد ضداجتماعی، فردی بی‌عاطفه و بی‌احساس و حتی سایکوپاتی یا روان آزارید. (البته جسارتن )

اگه انواع شیرینی جات رو دوست دارید شاید بشه گفت آدمی دوست‌داشتنی و مهربونید و بدون اینکه از دیگران انتظار جبران داشته باشید به اون‌ها کمک می‌کنید.

اگه ترشی ها انخاب اول شما تو مزه هان احتمالن تا الان پیش اومده که به شما بگن بداخلاق یا بیش از حد جدی.  باید در جریان باشید و به تک تک اون ها بگید که شما فقط یه آدم منضبط و قانونمندید.

و این آخر کاری باید گم که اگه مزه شوره که آب از لب شما سرازیر می کنه، شما یک فرد عجولید و دوست دارید تو همه کارها از بقیه جلوتر باشید. میشه حدس زد شما از ترافیک و منتظر موندن و به‌اصطلاح علاف شدن خیلی خیلی متنفرید.

 

آوان تجهیز

اینستاگرام آوان تجهیز

"غذاهای انتخابی ما منعکس‌کننده احساسات و رفتارهای درونی ماست"

از طرفی یه سری تحقیقات دیگه درباره روانشناسی مزه ها میگن می‌شه از شخصیت آدما غذاها و خوراکی‌های موردعلاقه اونن‌ها رو حدس زد.

 پاتریک فاگن”، روانشناس می‌گه: “تو طول تحقیقاتم فهمیدم که اکثر آدم ها به غذاهای مدرن میل دارن تا غذاهای سنتی پس منم تحقیقاتم رو بر اساس میل به غذاهای مدرن شروع کردم نه غذاهای سنتی.”

شاید جالب باشه که این تحقیقات به ما میگن که افراد باهوش طرفدار ساندویچ پنیر و خیار شور، افراد خلاق طرفدار چوب‌شور، افراد بی‌خیال طرفدار آجیل‌ها، دوستداران رقابت طرفدار چوب‌شور، متفکرها طرفدار میوه‌ها، آینده‌نگرها اهل نان سفید و همبرگرن، عجول‌ها گوشت ورقه‌ای گاو دوست دارن، برون‌گراها جوجه خور، خونه‌دارها تخم‌مرغ و مایونز خور ، بلندپروازها دنبال تن ماهی و حساس‌ها هم پی میگو هستن.

دکتر جن شن می‌گه: باوجود جذابیت زیاد تو این نوع از روانشناسی (روانشناسی مزه ها) اما باز نمیشه مطمئن بود که این تعریفات واسه همه آدم ها یکسان و در مورد همه اون‌ها صادقه. چراکه انتخاب و علایق افراد نسبت به غذاها و مزه‌های مختلف می‌تونه بستگی به چیزهای خیلی زیادی مثل محیط اجتماعی، جغرافیایی، فرهنگی، آب‌وهوا، خانواده، شرایط زندگی، عادات، رفتارها و چیزهای دیگه داشته باشه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 2 =

آوان تجهیز

آوان تجهیز ارائه دهنده تجهیزات آشپزخانه صنعتی.
محصولات مورد نیاز خود را از ما بخواهید.

نمایشگاه

ﺑﺰرﮔﺮاه ﻓﺘﺢ،
ﻓﺘﺢ 29، ﻫﺸﺘﻢ ﺷﺮﻗﯽ، ﭘﻼک2

info@avantajhiz.com

02166823600

کارخانه

شهرک صنعتی چهاردانگه، خیابان هفدهم، خیابان پولاد، پلاک 2

info@avantajhiz.com

02155255858

خدمات برخط

© 2019 – 2020 آوان تجهیز
contact-section